tyDi - Wywiad dla CubeStage.pl

известные картины и новости из мира искусства

Cześć. Super, że w tak napiętym harmonogramie znalazłeś czas dla naszych czytelników;), na wstępie opowiedz nam jak zaczęła się twoja przygoda z muzyką?

Moją przygodę można niemal opisać jak uzależnienie i tak też się zaczęła. Miałem 15 lat i elektronika pochłonęła mnie niczym niezaplanowany romans. Miała mnie na haczyku. Nie  tylko się zauroczyłem, pokochałem ją w całosci, co doprowadziło mnie do nauki produkcji studyjnych, gry na pianinie, perkusji i występów na żywo. Po zakończonej edukacji ogólnokształcącej poszedłem do szkoły muzycznej i już wtedy wydałem kilka albumów.

tyDi2

Jacy artyści mieli największy wpływ na twoja karierę muzyczną?

Co może niektórych zaskakiwać – zespoły, rockowe grupy muzyczne, takie jak The Used, Dashboard Confessional, Taking Back Sunday, itp. Teksty i emocje związane z tą muzyką odbiły swoję piętno w moich produkcjach.

Jesteś Djem i producentem, co sprawia Ci większą  radość? granie i zwiedzanie całego świata czy może lubisz momenty, kiedy zaszywasz się w studio i tworzysz?

To samo-napędzający się cykl, produkcje w studio to bardzo kreatywny moment, ale wtedy mam ochotę zagrać te produkcje w czasie trasy. Występowanie jest uzależniające, szczególnie gdy widzę ludzi, którzy zakochują się w nowej muzyce i wtedy mam ochotę tworzyć jej więcej.

We wrześniu 2014 roku wydałeś swój album ’ Redefined ‘ skąd wzięła się taka nazwa?

Album ten zajął mi 3 lata, a tytuł odzwierciedla dokładnie jaki był mój cel – by przedefiniować moje brzmienie, by pokazać fanom nowego tyDi.

Znajdziemy na nim same kolaboracje z utalentowanymi, mniej bądź bardziej znanymi wokalistami. Czy praca nad takimi utworami jest cięższa? Pierw czekasz na wokal, do którego podkładasz muzykę? Czy może wysyłasz wokaliście swój track i on dostosowuje się do niego? Jak długo pracowałeś nad tym albumem?

tyDi1

Tworzę muzykę dokładnie tak, jak zrobiłaby to grupa muzyczna, zamykam się w studiu ze swoimi tekściarzami / wokalistami, mniej lub bardziej znanymi artystami. Tworzymy burzę mózgów, którą się wzajemnie inspirujemy. Potem pomysł przechodzi w fazę realnej muzyki. Z reguły najpierw powstaje muzyka, potem dopisujemy do niej teksty. Gdy całość jest już nagrana, dogrywam do niej całą elektroniczną otoczkę. 20 utworów na Redefined wzięło się z ponad 300 utworów, których zamysły rodziły się w ciągu ostatnich 3 lat.

Czy był to stały proces, podczas którego w danych godzinach, w ciągu dnia pracowałeś nad albumem, a może dopiero wtedy, kiedy poczułeś inspiracje?

Tworzę muzykę wtedy gdy czuję inspirację, nie umiem wymusić kreatywności; muszę mieć na to ochotę. To jak z sexem, musisz być w nastroju. :)

Global soundsystem to nazwa twojej audycji, jak znajdujesz czas na granie na całym świecie, produkcje i nagrywanie audycji? Kiedy znajdujesz czas dla najbliższych?

Moje radioshow zajmuje mi trochę czasu, ale pracuję nad nim bardzo wydajnie. Nagrywam je w trakcie lotów samolotem i w czasie pobytów w hotelach.

Jaki był dla Ciebie 2014 rok i czego oczekujesz od 2015 roku? Może masz jakieś marzenia, postanowienia, które planujesz spełnić w tym roku? Uchyl naszym czytelnikom rąbka tajemnicy ;)

2014 to mój najlepszy rok jak do tej pory z powodu wydanego wtedy albumu, w 2015 planuję być jeszcze bardziej kreatywnym i chciałbym jeszcze więcej podróżować.

tyDi

Przeglądając twój imponujący kalendarz najbliższych eventów widziałam ze do maja 2015 roku masz weekendy w większości zaplanowane  Australia, USA, Kanada, Czy jest jeszcze jakiś festiwal, na którym bardzo byś chciał zagrać a nie miałeś okazji?

Tak! Marzę o występie w RPA i Egipcie :)

Jeśli miałbyś szansę zmienić jedną rzecz na scenie EDM, coś, czego nie lubisz, to co by to było?

Artyści, którzy ciągle kopiują swoje rozwiązania, poza tym ogłupiające i sprowadzone do absolutnego brzmieniowego minimum i ogłupiające „bangery”. Muzyka bez duszy, nakierowana tylko na najprymitywniejsze reakcje.

Podaj nam 3 swoje ulubione na ten moment utwory, które są z Toba w każdej podróży?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie mogłaby „obrazić” wiele innych utworów, które kocham... Mogę wymienić przynajmniej 50 albumów, które towarzyszą mi w podróżach.

Dzięki serdeczne za wywiad, mam nadzieje ze w tym roku będziesz miał okazje odwiedzić Polskę. Ostatnie słowa do czytelników Cubestage.pl ? ;)

Dzięki wielkie za wspieranie mojej muzyki! Kocham Polskę i nie mogę się doczekać powrotu do Was!

 

 

www.facebook.com/tyDimusic
www.tydi.com
 


Autor:
Aleksandra Młoda (CubeStage.pl) 

Tłumaczenie:
Zbigniew "Emill" Pławecki (CubeStage.pl)