Czerwiec w Smolnej

известные картины и новости из мира искусства

Smolna prezentuje niezwykle mocny program na powitanie lata. Na ten miesiąc klub przygotował przekrój muzyczny od house'u w klasycznym ujęciu aż po mocne i bezkompromisowe techno. W czerwcu gramy na wszystkie sceny, co w praktyce oznacza otwartą każdą przestrzeń klubową – w tym letni ogród, zwany Patio.

Pierwszy weekend upłynie pod znakiem mocarnych kooperacji. Jeden z najbardziej wyczekiwanych elektronicznych duetów, który niezwykle mocno upodobał sobie polską ziemię, czyli Pan-Pot, a także najbardziej uznani Polacy na światowej scenie muzycznej – duet Catz'N'Dogz, którzy przyjadą do nas z premierą nowej składanki dla ich własnej oficyny Pets Recordings. Klub zostanie otwarty wcześniej, niż zwyczajowo, bo od 21:00 startujemy z transmisją live, gdzie z przeglądem najciekawszych numerów wystąpią Friends of PETS: Earth Trax, Universo, Karol Aleksander, Newbornj JR. oraz szefowie labelu we własnej osobie w bardzo specjalny b2b z Seltron400.

Dzień później dwie legendarne persony ze sceny techno: Regis, czyli współzałożyciel kultowego projektu Sandwell District z Function oraz Female, a także British Murder Boys z Surgeon i OVR z James Ruskin, a także ikona szwedzkiej elektroniki Par Grindvik, którego pierwsze winylowe wydawnictwa datuje się na wczesne lata 90. Ta dwójka wychowała całe pokolenia współczesnych artystów, począwszy od Ben Klocka, a kończąc na Marcel Dettmann. Impreza kierowana jest do prawdziwych wyznawców tego gatunku, bo nie będzie ani łatwo, ani przyjemnie, a konsekwentnie mocno przez całą noc i kawałek poranka. Dla kontrastu Patio przejmą znani i lubiani Seb Skalski, który wraca ze słonecznej Ibizy na fali sukcesu, odniesionego w ramach konkursu Burn Residency, a także twórca sukcesu płockiej Audiobaru – Delaplaya, który otwierał trzeci dzień zmagań w ramach Audiorivier Festival przed Damianem Lazarusem czy Bedouin.

Pan-Pot - live at Time Warp Mannheim 2017

Pan-Pot – live at Time Warp Mannheim 2017

Tydzień później Smolną odwiedzi załoga kultowej wytwórni R&S Records, założonej przez Renaat Vandepapeliere oraz Sabine Maes. Na przestrzeni lat pod ich szyldem ukazywały się produkcje wręcz kultowe tj. Aphex Twin i jego „Selected Ambient Works 85-92", Biosphere i konceptualny album „Patashnik", Cabaret Voltaire, DJ Krush, a także Moby, Nicolas Jaar czy niedawno Tale of Us. Niewiele jest tak rozpoznawalnych marek jak ta "elektroniczna stajnia" z czarnym rumakiem w logotypie. Gdy dodamy do tego, że Smolną w ramach ich wytwórnianego showcase'u odwiedzi wizjonerka i multiinstrumentalistka Paula Temple, pionier future garage'owych brzmień SYNKROoraz wcześniej wspomniany ojciec-założyciel Renaat to mamy przepis na fantastycznie spędzony czas. Jak zwykle w przypadku Patio tutaj królować będą brzmienia house i disco, o co skrzętnie zadbają, wywodzący się ze środowiska 1500m2 i Nowej Jerozolimy – Pitti Schmitti i Adam Sadam, a także świeża krew na warszawskiej scenie klubowejNowosad.

10 czerwca postaramy się ukazać ogromną siłę kobiet na współczesnej scenie elektronicznej, czego idealnym przykładem będzie występ szefowej mobilee records –Anja Schneider, której pełne nieprzewidywalności sety didżejskie zapełniają największe parkiety taneczne na całym świecie. Anja z sukcesami nie tylko prowadzi muzyczną wytwórnie, w której katalogu znajdziemy perełki od Pan-Pot, Marco Resmann, Marcin Czubali, Miss Kittin, Rodriguez Jr, Re.You czy Maya Jane Coles, ale również z wielkim powodzeniem przemierza największe festiwale i kluby, zostawiając po sobie wspaniałe wspomnienia. W roli lokalnego supportu długoletni menedżer Nowej Jerozolimy – Tika Milano, a także DJ CHRISS JAXX, którego możecie znać z licznym audycji radiowych. Patio oddajemy w ręce naszych rezydentów z kolektywu T2P, którzy są zawsze gwarantem wysokiej jakości. Ponadto, po raz pierwszy z didżejskim występem na Smolnej pojawi się Adam Gorczyca – współodpowiedzialny za olbrzymi sukces Audioriver Festival w Płocku.

Anja Schneider @ Eltrow – Space Ibiza 2016


Wyjątkowo, bo w środku tygodnia spotykamy się z człowiekiem-instytucją sceny techno: Dubfire, którego pierwsza wizyta klubowa w Polsce już teraz elektryzuje znaczną część polskiej publiki, o czym nie tylko świadczy pozytywny odbiór wydarzenia i liczba zainteresowanych, ale liczne głosy, słyszane w kuluarach. Dorastający w WaszyngtonieDubfire spędzał większość czasu grając na gitarze w zespołach szkolnych i słuchając klasycznego hip-hopu i jazzu. Wpływ na jego twórczość miała także lokalna scena punkowa i twórczość rodzimych zespołów, takich jak: Fugami i Minor Threat. Aktualnie Ali Dubire jest wielce cenionym artystą za swoje energetyczne występy na żywo. Jakiś czas temu opiniotwórczy magazyn Los Angeles Times pisało: „prawdopodobnie nie ma lepszego didżeja grającego live", o czym przekonacie się po występie na Smolnej. W roli supportu niemiecki zaciąg w postaci Michael Klein, który otwierał wielkie festiwalowe sceny przed Dubfire, Carl Craig czy Pan-Pot, a także nasi rezydenci: Leon oraz Truant. Na Patio silna reprezentacja z Wrocławia w składzie: Kacpra, Szymon Piotr, Raev i Deep Depot, którzy udowodnią, że scena na południu Polski to jedna z najprężniej rozwijających się w kraju.

Dubfire | Solar Dance Arena (Bulgaria) DJ Set | DanceTrippin

Dubfire | Solar Dance Arena (Bulgaria) DJ Set | DanceTrippin


Kolejny tydzień czerwcowych zmagań rozpoczniemy z wydarzeniem niezwykle specjalnym – Smolna Analog Night! Po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się noc całkowicie, dedykowana miłośnikom analogowych brzmień, więc jeśli na Twoją wyobraźnie działają wszelkiej maści samplery, syntezatory, a także na widok DJ'ki porośniętej wymyślnymi maszynami i kolorowymi kablami świecą się oczy to ta noc jest uszyta pod Ciebie. Specjalnie z tej okazji zostanie przebudowana DJ'ka, aby pomieścić ogrom analogowego sprzętu, który przywiozą ze sobą: legendy Detroit Octave One LIVE, którzy w ubiegłym roku oczarowali płocką publikę podczas Audioriver, a takżeSierra Sam, którego możecie znać z kooperacji z KINK i szalonych występów LIVE w topowych berlińskich klubach. Do wspólnego udziału w tym premierowym i świeżym projekcie zaprosiliśmy Chino LIVE, a także reedd LIVE, który wystąpi z jeszcze świeżym materiałem z pięknego albumu „For a Variety Reasons". Podczas, gdy w klubowej przestrzeni na dole będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie na Patio zagrają w uwielbianym przez wszystkich systemie „all night long" reprezentanci stołecznej wytwórni Luzztro Records: Apostle Pete b2b FictiOne.

Sobota to Kaskada festival launch party, gdzie poznańska ekipa, organizująca po raz trzeci ten niezwykle interesujący festiwal zaprasza nas na „Smolny bifor" .W tym roku Kaskada Festival zaprasza wszystkich fanów undergroundowej muzyki elektronicznej do XIX-wiecznego Zamek von Treskov w Strykowie k. Poznania. 17 czerwca na Patio pozaIshome Kaskadę reprezentować będą: twórca sopockiego Zaćmienia KAJKO i współorganizator festiwalu Michał Gutkowski, zaś z ramienia klubu w tech house'owej odsłonie – Tobias Manou b2b Simon Mattson. Tego dnia również odpalamy dół, gdzie świętujemy 10-lecie ekipy promotorskiej electrified, założonej i prowadzonej z sukcesami przez Anja Kraft, która na swój jubileusz zaprosiła paryskiego producenta techno BLNDR oraz rezydenta Griessmuehle – Marla Singer.

Octave One | 909 Festival, Amsterdam DJ Set | DanceTrippin

Octave One | 909 Festival, Amsterdam DJ Set | DanceTrippin


Czerwiec na Smolnej i Patio kończymy nie tracąc rozpędu, ale wychodząc z założenia, że prawdziwych poznaje się po tym jak kończą. Z tej okazji na weekend, zamykający ten sezon bookingowy zaprosiliśmy dwójkę weteranów ze sceny technicznej: założyciela i szefa Figure – Len Faki, a także rezydenta kultowego Berghain/Panorama Bar –Ostgut. Dwie różne wizje muzyki techno, ale wspólny mianownik nieodparta chęć prowadzenia w tańcu. Piątek to Len Faki przy wsparciu dwójki naszych nowych rezydentów: krakowskiego producenta z pokaźnym dorobkiem wydawniczym dla KMS Records czy Bush Records – Deas oraz reprezentant poznańskiej sceny z występami w tak uznanych klubach jak Ritter Buttzke czy Chalet – Tom Palash. Równolegle na Patio gość niezwykle specjalny – Nosaj Thing w secie didżejskim oraz house'owy duet Wantsi redaktorzy muno.pl – Juniore & Condraq, których niesamowita energia poniosła w tańcu uczestników minionego Big Boat Party. Sobota, zamykająca ten niezwykle bogaty miesiąc to wcześniej wspomniany Tobias oraz ekipa Recognition Records, czyli tzw. rodzina Jacka Sienkiewicza.

Więcej informacji na stronie: www.smolna38.com